• Vajinismus Nedir?
  • Hipnoz ve Hipnoterapi nedir?
  • Vajinismusda Hangi Tedaviler Uygulanır?
  • Herkes Hipnoz Olabilir mi ?
  • Vajinismusda Hipnoterapi Uygulamaları Nelerdir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus; cinsel ilişkiye girememe, kadının ilişki anında; “korku, kasılma, geri çekilme, eşini eli ile itme, acı duyma endişesi taşıması” gibi bilinçaltı sebepler ve tepkilerle ilişkiyi gerçekleştirememe halidir. Erkeklerin çoğu bu tepkileri anlamsız bulurken eşinin bilerek ve isteyerek bunu yaptığını düşünebilir.

Vajinismus erkekleri şunu kesinlikle bilmelidir, eşlerine karşı alaycı, suçlayıcı bir tavır takınmaları sorunu çözmekten öte daha da karmaşık hale sokar.  Bu durum sadece kadının değil, çiftin sorunudur. Unutulmamalıdır ki vajinismus bir bilinç dışı problemidir.

Hipnoz ve Hipnoterapi nedir?

Hipnoz belli bir teknikle kişinin uyku ile uyanıklık arasındaki bir bilinç düzeyinde farkındalığının ve telkin alabilirliğinin arttığı derin gevşeme halidir. Bu bilinç seviyesine ulaşıldığında bilinç dışı alandaki düşüncelere erişilebilir. Bu teknikte bilinç açıktır, dolayısıyla hipnoza girildiğinde istemeden kişiye hiçbir şey yaptırılamaz. Hipnoz deneyimini yaşayan hasta ve danışanlar terapi sonrasında genel bir huzur, mutluluk, dinlenme ve rahatlama yaşarlar.
Hipnoterapi ise hipnoz sırasında yapılan tedavi yöntemidir. Bilinç dışındaki korkularından kurtulabilme ve kişiye rahatlık sağlamada hipnoterapi çalışmalarının son derece önemi vardır. Vajinismus gibi pek çok rahatsızlıkta hipnoz / hipnoterapi uygulanabilmektedir.

Vajinismusda Hangi Tedaviler Uygulanır?

Kadınlardaki kaygı sorununa bağlı olarak istemsiz kasılmalar sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak gerçekleşememesi ve ilişkinin ağrılı, acılı olması halidir. En büyük kaygılar ‘ilişkide acı duyma’ ile ilgilidir. Bu sorunu yaşayan kadınlarda ön sevişmede hiçbir sorun yaşanmaz. Ancak birleşme anı geldiğinde aşırı acı, kanama, yırtılma, penisin yanlış yere giderek zarar verme, kilitlenip kalma gibi düşüncelere bağlı gelişen yoğun kasılmalar nedeniyle ilişki bir türlü gerçekleşemez.

Vajinismus problemi yaşayan pek çok kadında yanlış bilgiler, öğretiler, kültürel kodlar, davranışsal linklemeler ve korkular olabilir. Bu korkular yalnızca ilk gece, cinsel birleşme ve kızlık zarı korkuları gibi cinsel korkuların yanısıra bazen bunlara eşlik eden iğne, kan aldırma, böcek, karanlık, yalnızlık, hastalık kapma, ölme korkuları da olabilir.

İşte vajinismus hastalığının oluşum sebebine göre tedavisinde farklı yaklaşımlar uygulanır. Vajinismus fobik kaçınmacı bir kaygı bozukluğudur. Vajinismus tedavisi için tüm dünyadaki altın standart ‘Bilişsel Davranışsal’ tedavi yaklaşımıdır. Bu tedavilere ek olarak uygulanan hipnoterapiler tedavi sürecini kısaltmakta, kolaylaştırmakta ve hastanın tedavi uyumunu arttırmaktadır. Bu nedenle her hasta grubunda olmasa da bazı vajinismus hastaları için alternatif, destekleyici, ilave bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Herkes  hipnoz  olabilir mi ?

Tam olarak gevşemesi olmayan, derin korkuları olan kadınlarda hipnoterapi (hipnoz tedavisi) son derece uygun bir tedavi yöntemidir. Her vajinismus tedavisi için hipnoz tedavisine gerek yoktur. Hipnoz bir kabul terapisidir. Öncelikle kadının hipnoz olmayı istemesi gerekir. Ayrıca bazı kişiler çok rahat ve çok hızlı şekilde hipnoza girerken, bazılarında daha yüzeysel kaldığından etkinliği daha düşüktür.

Vajinismusda Hipnoterapi Uygulamaları

 Vajinismus tedavisi amacıyla hipnoz ve hipnoterapi özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir tedavi tekniğidir. Vajinismusda hipnoz tek başına yeterli değildir. Önemli olan hipnozu hipnoterapiye çevirmektir. Bunun için hipnoz altında verilen telkinler, zihinsel ve imgesel uygulamalar ile endişe, korku ve kaygılar ortadan kaldırılabilir. Böylece cinsel ilişkinin ağrı ve acı olmadan olabileceğine dair inanç artar. Bu bağlamda; hipnoterapi ile hastaların kendilerinin bile farkında olmadan bilinç dışına attıkları tüm olumsuz düşünceler bir yerde su yüzüne çıkar ve çok özel bir farkındalık durumu oluşur. Bu sayede korku ve kaygıların azalması sağlanır.

Çocukluk çağlarından itibaren bilinç dışına yerleşmiş pek çok korku zaman içinde büyür ve dönem dönem de ortaya çıkar. İşte burada duygular ve olaylara yüklenen anlamlarla bilinç dışı nasıl etkilenebiliyorsa, aynı teknikle bilinç dışını da farklı konularda olumlu yönde geliştirebiliriz. Duygularla yanlış kodlanan ve ilişki anına yüklenen anlamlar, asıl olarak sorunu tetiklemektedir. İşte yapılan hipnoterapi seanslarıyla yanlış kodlamalar düzeltilebilir.  Bütüncül yaklaşılan vajinismus terapisinde hipnoz destekleyici bir yaklaşımdır. Özellikle panik atak benzeri korkular yaşayan hastalarda oldukça etkilidir. Vajinismus kadını eşi olmadan da tek başına bireysel seanslara gelmesi ona kolaylık sağlar.  Hipnoz sürecinde uygulanan el anestezisi sayesinde acı ve ağrı kontrolünü yapabilen kadının kendine güveni gelir. Hipnoz ile olumsuz duygu, olumlu duygu ile yer değiştirip ona yük gelen suçluluk duygularından arınabilir. Regresyon tekniği kullanılarak olumlu cinsel duyguların tekrar yaşanması sağlanır. Kaybettiğini düşündüğü kontrol duygusu tekrar hastaya geri kazandırılır, semptom baskılama, değiştirme veya yer değiştirilmesi teknikleri kullanılabilir. Ego güçlendirmesi terapileri yapılır. Hipnoz ile kişinin kendi kendine dikkatini odaklayabilmesi ve duygusal farkındalığının artırılması sağlanır. Kendi kendine hipnozu öğrenmek (otohipnoz), hastanın kendini kontrol ettiği hissini güçlendirir, stres, endişe, korku ve kaygılarını azaltır.

Hipnoz yöntemi ile yapılan vajinismus tedavisinde kişilerin kaslarında ve zihinlerinde gevşeme ve rahatlama olur. Özgüvenleri ve motivasyonları artar. Stres faktörü ortadan kaldırılarak, kaygılar azalır ve gevşeme sağlanır. Hipnoz tedavisi ile kasılmalar kaldırılarak gevşeme zihin ve bedene öğretilir.  Bilinçdışı bilgi ve çarpıtmaların düzenlenmesi, geçmişteki ilişkiye ait oluşan koruyucu duyguların ve travmaların ortadan kaldırılması, öğrenmeyi hızlandırmak, cesaret, özgüven ve güçlü egonun yaratılması mümkün olur. Böylece birkaç seans da vajinal kasılmalar belirgin şekilde azalır.

Geçmiş yaşantılar bilinçli zihinde unutulmuş olsa da bilinçdışı hafızasında değişik formlarda saklanır. Bilinç dışı zihin sürekli çekim yapan bir kamera gibidir. Orada hiçbir şey yok olmaz her şey kayıt altındadır. Eğer vajinismus tedavisinde çok gerekliyse, hipnoz sırasında geçmiş olumsuz hatıraların saklı olduğu bu hafıza deposuna ulaşılır. Bu zamanda yolculuk yapmak gibi bir şeydir. Regresyon (yaş geriletme) sırasında, çok gerilere ilk doğum gününe kadar gidilebilir ve o an yeniden yaşatılabilir. Kişi ne olduğunu görebilir, koklayabilir, tadabilir veya çok net bir şekilde duyabilir. İnsan sadece bilinç düzeyinde unutur, bilinçdışı düzeyde unutmaz.
Bilinç dışı telkin aşamasında her telkini kolay kolay kabul etmez. Bilinç dışı var olanların olduğu gibi kalmasını ister. Olumsuz durumu olumlu bir şekle çevirmek çok zaman alabilir. Olumlu telkinlerin bilinçdışına girmesi en zor olandır.

Hipnoz, tıp dünyasında hiçbir zaman, hiçbir sağlık sorununda tek başına uygulanabilen bir tedavi tekniği değildir. Vajinismus tedavisi için de hipnoz mutlaka diğer tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanmalıdır. Böylelikle tedaviyi destekler yani tedavi sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır. Bu nedenle genel psikoterapilerden daha etkindir.