Akupunktur çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla, vücut üzerinde bulunan belirli noktalara iğne batırılmak suretiyle uygulanan tamamen bilimsel bir tedavi yöntemidir.Akupunktur, hastalıkların tedavisi amacıyla 5000 yılı aşkın bir süredir başta Çin ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde uygulanmaktadır.

Uygulanım kolaylığı, pratikliği, karmaşık donanımlara gereksinim duymaması, güvenirliği ve binlerce yıllık geçmişiyle akupunktur günümüzde en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasına girmiştir. Geniş endikasyon alanının bulunması ve etkinliği nedeniyle alternatif tedavi yöntemlerine yönelen hastaların gözdesi olmuştur. Temel düşünce vücut hayat enerjisi yani ‘çi’ akışında bir bozukluk veya blokaj olduğunda birtakım sağlık problemlerin ortaya çıkmasıdır. Vücudumuzda bulunan belirli akupunktur noktalarına saç kılından ince iğneler batırarak enerji akışının sağlanması, vücut enerji dengesinin sağlanması, iyileşmenin hızlandırılması ve rahatlamanın sağlanması amaçlanır. Vücutta meridyen denilen her biri farklı organlarla ilişkili enerji kanalları vardır. Bu kanalların üzerinde yüzlerce akupunktur noktaları vardır. Etki mekanizmaları konusunda birçok görüş vardır. Akupunktur noktaların uyarılmasıyla doğal bir ağrı kesici olan endorfin salınımı sağlanmaktadır ayrıca inflamasyonu azaltan, beyini sakinleştiren, kan akımını ve kan basıncını düzenleyen otonom sinir sisteminin aktive olduğu düşünülmektedir. Kullanıldığı durumları şöyle sıralayabiliriz: boyun ve sırt ağrıları, osteoartrit, diz ağrıları, baş ağrısı ve migren, yüksek ve düşük kan basıncı, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma, gastrit, adet ağrıları, alerjik rinit, doğumun indüklenmesi, stres, anksiyete, sigara bırakma, kilo vermede kullanılabilir.

Akupunkturun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; eğitim görmüş doktor tarafından yapıldığında güvenlidir, yan etkileri çok azdır, diğer tedavilerle birleştirildiğinde etkinliği artmaktadır, bazı ağrı tiplerinde çok etkilidir, ağrı kesicileri kullanamayan hastalara uygundur.

Akupunktur tedavisine gelen hastanın ilk önce ayrıntılı sağlık özgeçmişi sorgulanır. Sağlık sorunları, uyku düzeni, stres durumu, yemek alışkanlıkları, duygu durumu araştırılır. Genel vücut muayenesi yapılır, dil ve nabıza bakılır. Belirtilere göre değişik sayılarda akupunktur iğnesi kullanılır. İğneler steril tek kullanımlıdır. İğneler genellikle 20 dakika takılı kalır. İğne takılırken hasta hafif bir elektriklenme veya karıncalanma hissedebilir. Akupunktur korkulanın aksine ağrısız bir yöntemdir. Daha güçlü bir etki için iğneler döndürülebilir veya elektro akupunktur denilen bir yöntemle cihaz iki dört akupunktur iğnesine takılarak zayıf elektriksel akım verilebilir. Akut durumlarda genellikle haftada iki olmak üzere on seans, kronik hastalıklarda ise aylarca tedavi gerekebilir. Depresyon, anksiyete, zayıflamada, sigara bırakma gibi durumlarda kulak akupunkturu uygulanabilir.