Hipnozun kullanım alanları oldukça geniştir. Hipnoz ile tedavi yönteminin adı da hipnoterapidir. Hipnoz tek başına bir tedavi yönteminden çok bütüncül psikoterapi ekolleri içinde destekleyici bir yaklaşım sunar. Bilinç dışı çalışmalarla hastanın daha kolay ve daha hızlı iyileşmesi sağlanır.

Genel olarak psikolojik kökenli hastalıkların tedavisinde daha yoğun kullanılırken, organik kökenli hastalıkların tedavisinde de destekleyici yaklaşım sunar. Hipnoterapi, yöntemiyle tedavi edilen psikolojik kökenli rahatsızlıklara bir göz atacak olursak en çok karşılaştıklarımız şunlardır.

Fobiler

Fobiler sosyal yaşantıda önemli problemlere sebep olabilmektedir. Hipnoterapiye çok iyi cevap verir. Fobilerin kaynağına inildiğinde geçmişte yaşanılmış travmalar ile karşılaşılabilir. En sık karşılaşılan fobiler; kedi, köpek, böcek, uçak, yükseklik, asansör, v.b. korkular sayılabilir. Düşünsenize uçak korkusu yüzünden, otobüs gibi daha uzun süreli yolculukları tercih etmek zorunda kalmak hayatınıza nasıl bir yük getirmektedir. Belki asansör fobisi yüzünden her gün çıkmak zorunda kalınan merdivenler…

Panik Atak

Ölüm korkusunu çok sık hissetmek, nefessiz kalmak, adeta boğuluyor gibi hissedilen korku nöbetleridir. Panik atak kaslarda kasılmalara, spazma ve bedenin farklı yerlerinde somatik hastalıklara dönüşüm yapabilir. Toplumda oldukça fazla rastlanılmaktadır.

 Stres

Çağımızın en önemli hastalığıdır. Stres bedende bir sürü hastalığa yol açar. Stres ile çalışırken, stres yaratan faktörler, stresin bedendeki etkileri ve uzun dönemde stresin yapabilecekleri üzerine çalışılır ve hipnoterapi ile oldukça güzel sonuçlar alınır. Burada bedensel ve zihinsel olarak kişinin desteklenmesi sağlanır.

Kaygı ve stres artan bir şekilde devam ediyorsa, birçok hastalığa yol açabildiği gibi kişilerde kalıcı özgüven bozukluklarına da sebep olur.  Özellikle stres ile başa çıkabilmek bazen kendi çabalarınızla yeterli olamaz. Böyle durumlarda hipnoterapi son derece etkili çözümler sunar.

Depresyon

Depresyon en basit anlamıyla uzun süreli duygu çökmeleri olarak adlandırılır. Depresyon durumunun oluşmasında dış etkenler kadar, vücuttaki hormonların da rolü vardır. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Sosyal Fobi

Sosyal fobi kişilerin sosyal ortamlarda kolayca rahat olmaları gereken bazı davranışlardan kaçınmasına denir. Sosyal fobiyi en çok topluluk karşısında konuşamama aşırı heyecanlanma olarak gözleriz.

Sosyal fobiler birçok açıdan kişilerin yaşantısını zorlar. Özellikle kişinin öz güven kayıplarının yaşanmasında etkilidir. Bu durumda kişiyi kalabalık ortamlardan uzaklaştırıp daha içe dönük olmasına sebep olur. Hatta biraz utangaçlık diyebiliriz. Hipnoterapi ile çok güzel sonuçlar alınmaktadır.

 Psikolojik Sıkıntılar

Altını ıslatma, tikler, kekemelik, atalet, performans anksiyetesi, odaklanma sorunu, özgüven sorunu gibi durumlarda hipnoterapi yüz güldürücü çözümler sunmaktadır.

Bağımlılıkların Tedavisinde

Alkol, sigara ve uyuşturucu birer bağımlılıktır ve bunların çözümlenmesinde destek sağlar. Genellikle hastanın yaşantısının geçmiş dönemlerinde edinilen, yanlış inançlara ya da düşüncelere dayanarak gelişen bu bağımlılıklar, hipnoz ile telkin yöntemi kullanılarak tedavi edilebilir.

Genel Tıpta Kullanım

Özellikle ağrı ve stres faktörlerinin yoğun hissedildiği hastalıklarda hipnoterapi tedavisi oldukça yüz güldürücüdür. Özellikle bu konuda en çok desteğini aldığımız yer şüphesiz doğum korkusu ve doğum ağrısıdır. Hipnoanestezi yönteminin cerrahi girişimlerde, doğumlarda, ameliyatlarda, diş çekimi ve diş eti rezeksiyonlarında çok yaygın kullanım alanı vardır.

Ağrıyı ortadan kaldırmak için en çok kullanıldığı hastalıklar ise migren, gerilim tipi baş ağrısı, kronik fiziksel ağrılı hastalıklar, trigeminal nevralji, kanser ağrıları sayılabilir. Bununla beraber psikosomatik hastalıklarda, gebelik bulantı ve kusmalarında, gebelik tansiyonu esansiyel hipertansiyonda, tekrarlayan düşük kayıplarında ve gebe kalamayan infertilite olgularında, astım, psöriazis, ülser, ülseratif kolit, irritabıl kolon, siğil gibi hastalıkların tedavisinde, kanama kontrolünde, cinsel terapi ve vajinismus hastalarında hekimler tarafından tercih edilen bir tedavi yaklaşımıdır.

Yeme, içme bozukluklarında ve Obezite de hipnoterapi duygu yönelik çalışmaları ile oldukça yüz güldürücü yaklaşımlar sağlar.

Bu hastalıklara yönelik detaylı yazılarıma blog sayfamda yer vermekteyim. Oradan detaylara ulaşabilirsiniz.