DOĞUMA HAZIRLIK NEFES ve GEVŞEME EĞİTİMLERİ

  • Doğuma hazırlık eğitimi nerelerden alınır?
  • Doğuma hazırlık eğitimlerinde ne öğrenilir?

Doğuma hazırlık eğitimi nerelerden alınır?

 Doğumunuz için; iyi bir doğuma hazırlık eğitimi almalısınız. Günümüz de pek çok kurum doğuma hazırlık eğitimi vermektedir. Hastanelerde, doğuma hazırlık merkezlerinde, özel doğuma hazırlık eğitim kurumlarında, uzmanlara ulaşarak size ve eşinize özel bir eğitim alabilirsiniz. Doğum eğitimlerine talep giderek arttı ve eğitimlerde farklı farklı yöntemler uygulanmaya başlandı. Siz, eşiniz ve bebeğiniz için en iyi eğitimi araştırırken bazı soruları sormanız gerekir. Öncelikle doğru bir ekiple bu eğitimi almalısınız.  Eğitimin içeriğiyle kendinizi zihinsel süreçte daha rahat hissedebilmeli, kendinize güvenebilmeli, doğum sırasında karşılaşılan zorluklarla baş edebilme potansiyelini kazanabilmelisiniz.

Özellikle eşlerle birlikte katılabildiğiniz doğuma hazırlık eğitimleri, hamilelik ve doğum sürecine baba adaylarını da dahil etmenin en güzel yollarından biridir. Doğuma eşlerine destek veren baba adayları, doğum sonrasında da bebekleri ile daha güvenli bir bağlanma içinde olurlar.

Doğuma hazırlık eğitimlerinde ne öğrenilir?

Doğuma hazırlık eğitiminde öğrendiğiniz nefes çalışmaları ve gevşeme hareketlerini, doğumu rahatlatan pozisyonları eğitim sonrasında da bol bol pratik yapmalısınız. Fırsat buldukça gün içerisinde bu yöntemleri tekrar etmek, doğum sürecinde çok faydalı olacaktır.

Öncelikle yıllardır aldığım doğal doğum teknikleri ve psikoterapi eğitimleri sonrasında, gebelerimin doğuma hazırlanırken zihinsel süreçlerini rahatlatmayı amaçladığımız doğum eğitimlerini kendim veriyorum. Doğumun zamanı mekanı belli değildir. O gün doğum vakti geldiğinde, eğitimler sayesinde özgüvenleri yükselen ve çok daha sıcak ilişkiler kurduğumuz gebelerle doğuma gidiyor olmak, hem gebeyi, hem gebenin ailesini hem de biz doğum ekibini çok rahatlatmaktadır. Böyle bir eğitim programını uyguluyor olmak tüm ekip arasında ki güven duygusunu artırmaktadır. Eğitimleri bireysel ya da grup eğitimleri olarak alabilirsiniz.

25 yıllık kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve 10 yıldır da aktif doğum eğitimi eğiticisi kimliğimle  deneyimlerim bana şunu gösteriyor.  Gebelerin eğitim aldıktan sonraki çıktıkları doğum yolculuğunda süreci; daha rahat, daha kolay ve daha keyifli yaşadıklarını gözlemliyoruz.