Doğum anneliğe adım atma ve yeni bir kimliğe geçiş anıdır. Anne bebeğini içinde hissettiği anda ruhunda farklı bir heyecan başlar. Ancak ruhsal annelik sürecinden fiziksel anneliğe geçiş öyle kolay olmamaktadır. Tüm annelerin ruh hali böyleyken, bazen anneliğe sağlıklı bir geçiş için destek gerekebilir Anneler doğumuyla beraber sorumluluklarının arttığını fark eder. Bazen bu farkındalıklar onu yorarken bazen de bebek bir yükmüş gibi hissedilebilir. İşte kliniğimizde yaptığımız psikoterapi çalışmaları ile bu geçişi daha az travmayla kolaylaştırmaktayız.

Yaptığım doğum eğitimlerimde amacım gebelerin sadece eğitime katılması değil, aralıklı yapılan bu eğitimler sayesinde anne adayları ile sürekli iletişim halinde kalmaktayım. Bu eğitimler tek doğuma değil, günlük yaşantılardaki stresle başa çıkmalara da çok iyi gelir. Bedeninize duyarlı olduğunuz da kendinizin ve bebeğinizin ne yapmakta olduğunu tam olarak hisseder ve zihin ile bedenin birlikte bir uyum içinde çalışmasını oto hipnozla sağlayabilirsiniz. Kasılmaların fizyolojisi değil, gevşemenin rahatlığına odaklanıp, doğumu yaşarken bebeğinizle aranızda gizli ve duygusal bir bağ kurabilirsiniz.

Doğuma hazırlık bireysel çalışmalarda annenin kendine ait özel durumlarına odaklanılır. Annelerin yaşanmışlıkları değiştikçe doğumdaki davranışları ve ağrıya yaklaşımları da değişir. Bu annelerin ağrı ile baş edebilme tekniklerini öğrendikçe kendilerine olan özgüvenleri artar. Böylelikle kadının gebelik sorunları, doğum ağrısı ve korkusu değişir. Doğum sonu depresyon ve anneliğe uyum sürecine de destek sağlar.

Bireysel psiko-hipnoterapi seansları sayesinde gebelerimle çok farklı bir hekim doktor ilişkisi yaşamaktayız. Bilinmesi gereken bir gerçek herkesin doğum deneyimi kendine özeldir. Annelerin yaşadıkları korkular ve yaşam deneyimlerinde hepsinde farklıdır. Bireysel eğitimler sayesinde anneler kendilerinin özel korkularını ve ne yaşamakta olduklarını daha da net görürler.

Bireysel psiko- hypnoterapi seanslarına 30. Haftadan sonra başlamaktayım. Toplamda 5 seans içinde terapi tamamlanılır. Doğuma özel odaklanarak yapılan, nefes- gevşeme ve derinleşme çalışmaları, ego destekleyici terapiler, ağrıyla baş edebilme, bireysel doğum korkusunu keşfedip duygu odaklı yaklaşımla çözümleme süreci ve doğum simülasyonu çalışmaları ile anne doğuma hazırlanır.

Bu çalışmaları gebeyle direk kendim çalıştığım için gebeyle doğuma giren bir hekim olarak doğum yolculuğuna giderken güven duygumuzun yükselmesi doğumun seyrine oldukça pozitif etkilemektedir.

Op. Dr . Sebahat Turan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı